İngilizce Öğrenmek , İngilizce Geliştirmek , TOEFL Belgesi Alacak kadar iyi ingilizce, Konuşabilecek kadar iyi ingilizce nasıl yapılır?Yıllardır ingilizce öğrenmek için ilk okuldan beri çalıştık. Fakat 12 yıl geçip gitmesine rağmen hala öğrenemedik.

Konuşamıyoruz.
Anlamıyoruz.
Ve onca sene öğrenemeyince de cesaretimiz kalmıyor.

Bu durumda İngilizceyi seven bendeniz sizlere bir reçete hazırlamak istedim.
Eğer bu maddeleri takip ederseniz, sizlerde istediğiniz kıvama gelebilirsiniz.

Her şeyden önce İngilizce neden öğrenmek istiyorsunuz? Öğrenmeli misiniz?

Hayır öğrenmek zorunda değilsiniz. Ülkemizde ana dil Türkçe. O yüzden kesinlikle bu dile ihtiyacınız yok. Bunun yanında öğrenirseniz, çok büyük artıları olacaktır.
Bunlar neler olabilir sıralayalım:

  1- İş başvurularında iyi derece ingilizce bilmeniz avantajdır. Sizi bir adıma getirir. Evet bu doğru ama bu kesinlikle bu dili öğrenmek için bir motivasyon kaynağı olamaz. Daha özelleştirirsek, eğer
çalıştığınız yerde dil tazminatı alabiliyorsanız, bu sefer kesinlikle öğrenmelisiniz. Çünkü ekstra kazanç sağlamanıza yarayacaktır.

2- İnternette çok büyük haber kaynakları var, bbc, cnn, nytimes. Evet bu yayın sitelerinin çoğunun Türkçe versiyonu da var. Fakat bu Türkçe versiyonlar, Türkiyeye göre uyarlandığı için, ingilizce versiyonun aynısı olmuyor. Kısacası ingilizce bilirseniz, dünya genelinde olup biten ne varsa takip edebilirsiniz. Büyük resme bakabilirsiniz.

3- Çevrenizin gelişmesinde fayda sağlar. İngilizce bilirseniz, ingilizce konuşabilen insanları da tanıyacağınız için çok fazla şansa sahip olabilirsiniz, Mesela iş fırstatları gibi...

4- Evde film izlerken, orijinal dilinde, alt yazısız izlediğinizi düşünün. Tadı çok güzel. Nasıl Cem Yılmaz'ı Türkçe dinlemek ayrı bir zevk ise, Jim Carrey'i de ingilizce anlamak aynı şekilde anlamlı ve zevkli olacaktır.

5- Yurt dışında okumak istiyorsanız, İngilizce 'ye ihtiyacınız var.
6- Bazı işlere başvururken ingilizce kesin aranır veya artıdır. Mesela Pazarlama ve ya Yazılım mühendisliği..

Maddeler tabi ki artabilir. Ben buradan 4 ve 5 numaralı maddeler için ingilizcemi geliştirmiştim. Ve geliştiriyorum da. Siz de sizi motive edecek maddeyi bulun . Bir yere not etmenize gerek yok. Sadece bulun o sizi motive edecek nedeni. Ona ihtiyacımız olacak


Ne kadar öğrenmek istiyorsunuz?

Okuduklarımı anlayacak kadar..
Okuduklarımı ve dinlediklerimi de anlayacak kadar..
Okuduklarımı ve dinlediklerimi anlayacak ve istediğimi söyleyecek kadar...

Ortalama seviyede konuşmak
Çok iyi seviyede konuşmak.


Evet bakış açısına göre değişebilen cevaplar. Bence ingilizcenin azı çoğu yok. İyi derecede öğrenmek lazım.
Yani okuduklarımızı anlamak lazım.
Dinleyip , konuşabilmek lazım. Doğru telafuz etmek lazım.

Nasıl ?

Eğer öğrenciyseniz, okulda mutlaka grameri halletmelisiniz. Sonuçta hocanız ve arkadaşlarınızla pratik yaparak temel ve temel üstü seviyeye çıkabilirsiniz. Öğrenciliğinizi, dil öğrenme anlamında da avantaja çevirin. 

Eğer öğrenci değilseniz, çalışıyorsanız, en kolay yöntem olarka bir dil kursuna gidebilirsiniz. İstanbul'da yaşıyorum, bu soru bana çok soruldu. Genel olarak Amerikan Kültür Merkezini tavsiye ederim. Tavsiye ediyorum ama ben gitmem. Bana kursa gitmek lüx geliyor. Lüx, çünkü hem para hem de zamanınızı ayırmanız lazım. Lüx çünkü ben bunu internet ve kitapları kullanarak da öğrenebilirim. Ama bu benim tarzım. Kursa gidecek şansınız ve zamanınız varsa tabi ki değerlendirebilirsiniz.

Ve en son seçenek, ne iş yaparsanız yapın, yaşınız ne olursa olsun, ingilizce öğrenmek ya da geliştirmek için en güzel yaştasınız. Çünkü bu yazıyı okuyacak kadar istekli ve şanslısınız :)
Yapmanız gereken evinizde yer alan gramer kitabını kullanarak, dilin kurallarını anlamak.

Bu kısmı halledebilmek için arkadaşlarınızdan ya da akraba ya da kardeslerınızden destek alabilirsiniz.
İnternette dil öğreten güzel siteler var. Gramer ve başlangıç seviyesi öğrenme klavuuzu olması için bir kaç site tavsiye ederim:

Temel veya Orta seviyede ingilizceniz var ve mükemmel olmasını istiyorsanız ?

1- Online dergileri takip edin.
http://www.bbc.co.uk/
http://www.italki.com/dashboard ( okuma makaleleri var)
http://www.nytimes.com/
http://www.gq-magazine.co.uk/
http://www.askwomennet.com/

Evet buraları veya hoşunuza giden ne varsa düzenli olarak takip edin. Düzen şöyle; günlük 20 dk burada okuma yapın veya haber dinleyin.

Chrome internet tarayıcısı kullanın ve eklenti olarak google translate kullanın. Bu araç ile okurken, anlamadığınız kelimeyi fare ile seçiyorsunuz, anında baloncuk çıkıyor, ve size kelimenin anlamını söylüyor. İndirmek için >

Evde yabancı kanalları izleyebilirsiniz, BBC CNN veya ingilizce hangi kanal varsa..

italki.com dan yabancı dil konusan ve Türkçe öğrenen arkadaşlar bulabilirsiniz. Skype üzerinden chat yaparak konusmanızız geliştirebilirsiniz.

İngilizce takip edebilceğiniz bazı yararlı youtunbe kanalları:

Ben bu araçları kullanıyorum.

Son olarka TOEFL  sınavı ile ingilizcenizi belgeleyebilirsiniz.
Longman IBT setini tavsiye ederim.
Pratik yaparak sınva hazırlanın.

Unutmayın ne yaparsanız yapın, zevk alarak yapın. 
Sonuçta zevk almıyorsanız ya motivasyonunuzda ya da öğrenme sisteminizde iyileştirmeler yapın.
Sanal problemler üretmeyin, tespit edin ve çözüm üretin.

Bol şans.


Comments

Popular Posts