Skip to main content

İngilizce Öğrenmek , İngilizce Geliştirmek , TOEFL Belgesi Alacak kadar iyi ingilizce, Konuşabilecek kadar iyi ingilizce nasıl yapılır?Yıllardır ingilizce öğrenmek için ilk okuldan beri çalıştık. Fakat 12 yıl geçip gitmesine rağmen hala öğrenemedik.

Konuşamıyoruz.
Anlamıyoruz.
Ve onca sene öğrenemeyince de cesaretimiz kalmıyor.

Bu durumda İngilizceyi seven bendeniz sizlere bir reçete hazırlamak istedim.
Eğer bu maddeleri takip ederseniz, sizlerde istediğiniz kıvama gelebilirsiniz.

Her şeyden önce İngilizce neden öğrenmek istiyorsunuz? Öğrenmeli misiniz?

Hayır öğrenmek zorunda değilsiniz. Ülkemizde ana dil Türkçe. O yüzden kesinlikle bu dile ihtiyacınız yok. Bunun yanında öğrenirseniz, çok büyük artıları olacaktır.
Bunlar neler olabilir sıralayalım:

  1- İş başvurularında iyi derece ingilizce bilmeniz avantajdır. Sizi bir adıma getirir. Evet bu doğru ama bu kesinlikle bu dili öğrenmek için bir motivasyon kaynağı olamaz. Daha özelleştirirsek, eğer
çalıştığınız yerde dil tazminatı alabiliyorsanız, bu sefer kesinlikle öğrenmelisiniz. Çünkü ekstra kazanç sağlamanıza yarayacaktır.

2- İnternette çok büyük haber kaynakları var, bbc, cnn, nytimes. Evet bu yayın sitelerinin çoğunun Türkçe versiyonu da var. Fakat bu Türkçe versiyonlar, Türkiyeye göre uyarlandığı için, ingilizce versiyonun aynısı olmuyor. Kısacası ingilizce bilirseniz, dünya genelinde olup biten ne varsa takip edebilirsiniz. Büyük resme bakabilirsiniz.

3- Çevrenizin gelişmesinde fayda sağlar. İngilizce bilirseniz, ingilizce konuşabilen insanları da tanıyacağınız için çok fazla şansa sahip olabilirsiniz, Mesela iş fırstatları gibi...

4- Evde film izlerken, orijinal dilinde, alt yazısız izlediğinizi düşünün. Tadı çok güzel. Nasıl Cem Yılmaz'ı Türkçe dinlemek ayrı bir zevk ise, Jim Carrey'i de ingilizce anlamak aynı şekilde anlamlı ve zevkli olacaktır.

5- Yurt dışında okumak istiyorsanız, İngilizce 'ye ihtiyacınız var.
6- Bazı işlere başvururken ingilizce kesin aranır veya artıdır. Mesela Pazarlama ve ya Yazılım mühendisliği..

Maddeler tabi ki artabilir. Ben buradan 4 ve 5 numaralı maddeler için ingilizcemi geliştirmiştim. Ve geliştiriyorum da. Siz de sizi motive edecek maddeyi bulun . Bir yere not etmenize gerek yok. Sadece bulun o sizi motive edecek nedeni. Ona ihtiyacımız olacak


Ne kadar öğrenmek istiyorsunuz?

Okuduklarımı anlayacak kadar..
Okuduklarımı ve dinlediklerimi de anlayacak kadar..
Okuduklarımı ve dinlediklerimi anlayacak ve istediğimi söyleyecek kadar...

Ortalama seviyede konuşmak
Çok iyi seviyede konuşmak.


Evet bakış açısına göre değişebilen cevaplar. Bence ingilizcenin azı çoğu yok. İyi derecede öğrenmek lazım.
Yani okuduklarımızı anlamak lazım.
Dinleyip , konuşabilmek lazım. Doğru telafuz etmek lazım.

Nasıl ?

Eğer öğrenciyseniz, okulda mutlaka grameri halletmelisiniz. Sonuçta hocanız ve arkadaşlarınızla pratik yaparak temel ve temel üstü seviyeye çıkabilirsiniz. Öğrenciliğinizi, dil öğrenme anlamında da avantaja çevirin. 

Eğer öğrenci değilseniz, çalışıyorsanız, en kolay yöntem olarka bir dil kursuna gidebilirsiniz. İstanbul'da yaşıyorum, bu soru bana çok soruldu. Genel olarak Amerikan Kültür Merkezini tavsiye ederim. Tavsiye ediyorum ama ben gitmem. Bana kursa gitmek lüx geliyor. Lüx, çünkü hem para hem de zamanınızı ayırmanız lazım. Lüx çünkü ben bunu internet ve kitapları kullanarak da öğrenebilirim. Ama bu benim tarzım. Kursa gidecek şansınız ve zamanınız varsa tabi ki değerlendirebilirsiniz.

Ve en son seçenek, ne iş yaparsanız yapın, yaşınız ne olursa olsun, ingilizce öğrenmek ya da geliştirmek için en güzel yaştasınız. Çünkü bu yazıyı okuyacak kadar istekli ve şanslısınız :)
Yapmanız gereken evinizde yer alan gramer kitabını kullanarak, dilin kurallarını anlamak.

Bu kısmı halledebilmek için arkadaşlarınızdan ya da akraba ya da kardeslerınızden destek alabilirsiniz.
İnternette dil öğreten güzel siteler var. Gramer ve başlangıç seviyesi öğrenme klavuuzu olması için bir kaç site tavsiye ederim:

Temel veya Orta seviyede ingilizceniz var ve mükemmel olmasını istiyorsanız ?

1- Online dergileri takip edin.
http://www.bbc.co.uk/
http://www.italki.com/dashboard ( okuma makaleleri var)
http://www.nytimes.com/
http://www.gq-magazine.co.uk/
http://www.askwomennet.com/

Evet buraları veya hoşunuza giden ne varsa düzenli olarak takip edin. Düzen şöyle; günlük 20 dk burada okuma yapın veya haber dinleyin.

Chrome internet tarayıcısı kullanın ve eklenti olarak google translate kullanın. Bu araç ile okurken, anlamadığınız kelimeyi fare ile seçiyorsunuz, anında baloncuk çıkıyor, ve size kelimenin anlamını söylüyor. İndirmek için >

Evde yabancı kanalları izleyebilirsiniz, BBC CNN veya ingilizce hangi kanal varsa..

italki.com dan yabancı dil konusan ve Türkçe öğrenen arkadaşlar bulabilirsiniz. Skype üzerinden chat yaparak konusmanızız geliştirebilirsiniz.

İngilizce takip edebilceğiniz bazı yararlı youtunbe kanalları:

Ben bu araçları kullanıyorum.

Son olarka TOEFL  sınavı ile ingilizcenizi belgeleyebilirsiniz.
Longman IBT setini tavsiye ederim.
Pratik yaparak sınva hazırlanın.

Unutmayın ne yaparsanız yapın, zevk alarak yapın. 
Sonuçta zevk almıyorsanız ya motivasyonunuzda ya da öğrenme sisteminizde iyileştirmeler yapın.
Sanal problemler üretmeyin, tespit edin ve çözüm üretin.

Bol şans.


Comments

  1. This is important to remember while you are browsing IELTS or TOEFL preparation course, if you are planning on applying for citizenship or collage and intend to use your results as an entry requirement.

    TOEFL Exam Centre

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

How to pre-install adblock to the cefsharp project

http://old-support.getadblock.com/discussions/questions/79056-how-to-pre-install-adblock-to-our-cefsharp-project This article is created for those who ask for a solution questioned in the linked page above. I have to say I receive many e mails from around the world so that I will explain the answer acording to my knowledge from these days (... year 2016) So there is no an easy way to install extensions to CEF. Google make extension apis by its own way. It is built on chromium branch but Google Chrome made many developments specially for its browser.  Ofcourse you can build your extension manager on chromium project. So for this case better to explore this link first.  In this link you ll see my work about installing adblock by myself. It worked but not as I expected in chrome of google. I kindly shared for you to save some time... So as a sum up; to have a custom ad blocking system; we put a filter between a method from in chromium wrapper CEF. We used a simple way;   CefReturnValue IR

SWORD BROS.

SWORD BROS. is a creative agency dedicated to create meaningful projects SWORD BROS. is established at the end of 2004 by several IT back-grounded people who has still been working in Russia, Germany, India, Turkey, Spain and England. More than 100 professionals, especially specialized in the financial sector, are working for SWORD BROS. We are giving outsource software services and solutions to several Multinational & Local Banks and some prime Companies both within Russia, Germany, Turkey … such as ( Sberbank, DenizBank, Turkish Airlines, Pegas Touristik, Inter Tech……) In 2015 our company began to take part in and still has a great interest on taxi software projects. De facto, in Moscow, we have been giving the Taxi Service that composed of 34 yellow commercial licenced plate members and we are planning to reach 100 license plate members at the end of this year in Russia. Moreover, SWORD BROS. has vast product types with the following section, Education Management System, R

Hackhaton yarışmasında derece elde ettik / we are awarded

We got prize from Daimler Mercedes Benz hackhaton http://hackathon.mercedes-benz.com.tr/en/ Project: ChargeME ChargeME is an application developed with the purpose of providing location-based charge sharing on electric vehicles. With the help of the software, a driver with a low charge in a moving vehicle has the ability to find a charging partner right in the vehicle dashboard and be provided wireless charge transfer from a certain distance.