Nasıllı Sorular/ The question how


Yeni yıl başlayalı dün gibi. Kararlarımızı aldık. Kimisine başladık, kimisine başlamadık. Daha şimdiden Şubat oldu ve şubat da kısa bir ay.
Zaman nedir ? Cidden onu anlamak ve nasıl bir şey olduğunu görmek için bir kaç popüler diziyi izledim, bunlar neler derseniz, Cosmos ve YouTube ve TED'deki kapsamlı videolar ve yazılar.
Wikipedia'dan alıntılarsak:
"Zamanın objektif olarak var olup olmadığı, fiziğin en önemli ve çözülemeyen konularının başında gelir. Planck zamanı denilen saniyenin 10−43'te birinden daha kısa olan süre, fizikçilerce içinde bulunduğumuz 3+1 boyutlu uzayın sınırı ve kara delik ortamının başlangıcı olarak kabul edilir. Tıpkı ışık gibi bükülebileceği varsayılmaktadır. Bu yüzden zaman yolculuğun mümkün olup olmadığı birçok bilim adamı tarafından düşünülmektedir. Zamanın akıp akmadığı veya hangi yönde aktığı da aynı şekilde fiziğin en tartışmalı konulardandır."
Evet, başlayınca arkasından binlerce soru geliyor. Öğrenelim deyince de denizlerden okyanusa geçiyor ve bir su damlası oluyoruz.
Bunlara cevap vermek benim için ciddi anlamda zor.
İzin verin daha basit bir kaç soruya cevap vereyim. Mesela LinkedIn neden var? Neden başarılı olmak isteriz? Neden kaybetmek, kazanmak kadar çekici değildir?
Birinci soru, LinkedIn , profesyonellerin, kurumsal kimlikleri ile oluşturduğu ve dahil olduğu profillerin tümü. Burada son eklenen özelliklerle eski çalışma arkadaşlarınızı bulabiliyor. Hayal ettiğiniz bir pozisyondaki birinin, kariyer haritasını gözlemleyebiliyor ve hatta güncellemelerini takip ederek motive olabiliyorsunuz. Ya da LinkedIn Pulse ile, seçim belirtmeksizin, sizin için oluşturulmus okuma listelerinden akıcı olarak günlük, işiniz ve ilgilieriniz ile ilgili okumalar yapabiliyorsunuz.
Beni başarılı olmak için motive eden şey, keşfettiğim potansiyelimin, çalışarak ve başararak, takımlar oluşturarak daha güçlü olduğunu görmek, heyecan duymak olduğunu söyleyebilirim. Bu motivasyon, kolay katalizörlerden bağımsızdır. Mesela çok değerli olan yöneticilerin komplimentleri. Başarınca övgü duymak , hata yapınca aldığınız uyarılardan daha zordur, imkansızdır. Çünkü biz insanoğlu binlerce smiley face arasından tek bir ağlayan suratı bulacak kadar güvendeyiz. Hayatta kalabilmek için adrenalin salgılarız bu yüzden. Bunun yanında benim başarı tanımımda iç motivasyon ve yaptıklarımın başarılı sonuçlarını görmek daha önemlidir. Bu yüzden sektörden bağımsız olarak, düşük zam oranları ve kaçırılmış bir terfi bu motivasyonumu daha da kamçılar. Sadece ve sadece daha iyi bir takım oyuncusu olmak ve ilham almak, ilham kazandırmak, sadece bazı insanların sahip olabileceği erdemlerdir.
İlham almak nedir?
Mesela bazı küçük firmaların ürettiği başarılı yazılımlar. Satmak imkansız. Çünkü başarılarının önünde, çevre engeli var. Satış yapmaları için, teknoloji ve başarı üretmenin yeterli olacağını düşünmüşler ve ürünlerini satamamışlar. İş bilmenin , üretmenin ve ileriye gitmenin anahtarı olan, başarı hissi arzusu buralarda çokça var. İnanıyorum ki kısa zamanda keşfedilecekler. Şansa ihtiyaçları yok, sadece işler bir şekilde çalışan insanlara gelir. Bu böyledir. Bazıları çalışır ve bazıları konuşur.
Son olarak, zamanı ve başarının tadını hatırlamak adına, bazen kahve koklayalım, bazen deniz kenarında yürüyelim. Bazen yalnız kalalım. Bazen biz bile kendimize inanmayacak kadar fail olalım. Hepsinin yanında kendimize şu sözü verelim: Ne olursa olsun , devam edelim. Tarih yazmak için...
Mutlu pazarlar.
Şubat 2015, Feneryolu.

Comments

Popular Posts