Skip to main content

Nasıllı Sorular/ The question how


Yeni yıl başlayalı dün gibi. Kararlarımızı aldık. Kimisine başladık, kimisine başlamadık. Daha şimdiden Şubat oldu ve şubat da kısa bir ay.
Zaman nedir ? Cidden onu anlamak ve nasıl bir şey olduğunu görmek için bir kaç popüler diziyi izledim, bunlar neler derseniz, Cosmos ve YouTube ve TED'deki kapsamlı videolar ve yazılar.
Wikipedia'dan alıntılarsak:
"Zamanın objektif olarak var olup olmadığı, fiziğin en önemli ve çözülemeyen konularının başında gelir. Planck zamanı denilen saniyenin 10−43'te birinden daha kısa olan süre, fizikçilerce içinde bulunduğumuz 3+1 boyutlu uzayın sınırı ve kara delik ortamının başlangıcı olarak kabul edilir. Tıpkı ışık gibi bükülebileceği varsayılmaktadır. Bu yüzden zaman yolculuğun mümkün olup olmadığı birçok bilim adamı tarafından düşünülmektedir. Zamanın akıp akmadığı veya hangi yönde aktığı da aynı şekilde fiziğin en tartışmalı konulardandır."
Evet, başlayınca arkasından binlerce soru geliyor. Öğrenelim deyince de denizlerden okyanusa geçiyor ve bir su damlası oluyoruz.
Bunlara cevap vermek benim için ciddi anlamda zor.
İzin verin daha basit bir kaç soruya cevap vereyim. Mesela LinkedIn neden var? Neden başarılı olmak isteriz? Neden kaybetmek, kazanmak kadar çekici değildir?
Birinci soru, LinkedIn , profesyonellerin, kurumsal kimlikleri ile oluşturduğu ve dahil olduğu profillerin tümü. Burada son eklenen özelliklerle eski çalışma arkadaşlarınızı bulabiliyor. Hayal ettiğiniz bir pozisyondaki birinin, kariyer haritasını gözlemleyebiliyor ve hatta güncellemelerini takip ederek motive olabiliyorsunuz. Ya da LinkedIn Pulse ile, seçim belirtmeksizin, sizin için oluşturulmus okuma listelerinden akıcı olarak günlük, işiniz ve ilgilieriniz ile ilgili okumalar yapabiliyorsunuz.
Beni başarılı olmak için motive eden şey, keşfettiğim potansiyelimin, çalışarak ve başararak, takımlar oluşturarak daha güçlü olduğunu görmek, heyecan duymak olduğunu söyleyebilirim. Bu motivasyon, kolay katalizörlerden bağımsızdır. Mesela çok değerli olan yöneticilerin komplimentleri. Başarınca övgü duymak , hata yapınca aldığınız uyarılardan daha zordur, imkansızdır. Çünkü biz insanoğlu binlerce smiley face arasından tek bir ağlayan suratı bulacak kadar güvendeyiz. Hayatta kalabilmek için adrenalin salgılarız bu yüzden. Bunun yanında benim başarı tanımımda iç motivasyon ve yaptıklarımın başarılı sonuçlarını görmek daha önemlidir. Bu yüzden sektörden bağımsız olarak, düşük zam oranları ve kaçırılmış bir terfi bu motivasyonumu daha da kamçılar. Sadece ve sadece daha iyi bir takım oyuncusu olmak ve ilham almak, ilham kazandırmak, sadece bazı insanların sahip olabileceği erdemlerdir.
İlham almak nedir?
Mesela bazı küçük firmaların ürettiği başarılı yazılımlar. Satmak imkansız. Çünkü başarılarının önünde, çevre engeli var. Satış yapmaları için, teknoloji ve başarı üretmenin yeterli olacağını düşünmüşler ve ürünlerini satamamışlar. İş bilmenin , üretmenin ve ileriye gitmenin anahtarı olan, başarı hissi arzusu buralarda çokça var. İnanıyorum ki kısa zamanda keşfedilecekler. Şansa ihtiyaçları yok, sadece işler bir şekilde çalışan insanlara gelir. Bu böyledir. Bazıları çalışır ve bazıları konuşur.
Son olarak, zamanı ve başarının tadını hatırlamak adına, bazen kahve koklayalım, bazen deniz kenarında yürüyelim. Bazen yalnız kalalım. Bazen biz bile kendimize inanmayacak kadar fail olalım. Hepsinin yanında kendimize şu sözü verelim: Ne olursa olsun , devam edelim. Tarih yazmak için...
Mutlu pazarlar.
Şubat 2015, Feneryolu.

Comments

Popular posts from this blog

How to pre-install adblock to the cefsharp project

http://old-support.getadblock.com/discussions/questions/79056-how-to-pre-install-adblock-to-our-cefsharp-project This article is created for those who ask for a solution questioned in the linked page above. I have to say I receive many e mails from around the world so that I will explain the answer acording to my knowledge from these days (... year 2016) So there is no an easy way to install extensions to CEF. Google make extension apis by its own way. It is built on chromium branch but Google Chrome made many developments specially for its browser.  Ofcourse you can build your extension manager on chromium project. So for this case better to explore this link first.  In this link you ll see my work about installing adblock by myself. It worked but not as I expected in chrome of google. I kindly shared for you to save some time... So as a sum up; to have a custom ad blocking system; we put a filter between a method from in chromium wrapper CEF. We used a simple way;   CefReturnValue IR

SWORD BROS.

SWORD BROS. is a creative agency dedicated to create meaningful projects SWORD BROS. is established at the end of 2004 by several IT back-grounded people who has still been working in Russia, Germany, India, Turkey, Spain and England. More than 100 professionals, especially specialized in the financial sector, are working for SWORD BROS. We are giving outsource software services and solutions to several Multinational & Local Banks and some prime Companies both within Russia, Germany, Turkey … such as ( Sberbank, DenizBank, Turkish Airlines, Pegas Touristik, Inter Tech……) In 2015 our company began to take part in and still has a great interest on taxi software projects. De facto, in Moscow, we have been giving the Taxi Service that composed of 34 yellow commercial licenced plate members and we are planning to reach 100 license plate members at the end of this year in Russia. Moreover, SWORD BROS. has vast product types with the following section, Education Management System, R

Hackhaton yarışmasında derece elde ettik / we are awarded

We got prize from Daimler Mercedes Benz hackhaton http://hackathon.mercedes-benz.com.tr/en/ Project: ChargeME ChargeME is an application developed with the purpose of providing location-based charge sharing on electric vehicles. With the help of the software, a driver with a low charge in a moving vehicle has the ability to find a charging partner right in the vehicle dashboard and be provided wireless charge transfer from a certain distance.