Türkçe'yi güzel kullanmak

 Bazı haberlerden örnekler vererek, Türkçe'yi güzel kullanmamızın çok  önemi üzerine yazmak istiyorum. 


Geçtiğimiz aylarda araçlara uygulanan Ötv matrah dilimleri güncellendi. Bu sayede 120bin olan %50'lik dilim 150bin'e yükseldi. Bu şekilde %50 lik dilime giren araç sayısı arttığı için araç fiyatları göreceli olarak düştü. Bu durum ÖTV indirimi başlığı ile servis edildi. Bu sebepten dolayı mı bilmiyorum ama twitterda ve çevremde istisnasız herkes ÖTV indirimi oldu diye konuşmaya yazmaya devam etti. Lütfen kavramlara dikkat ediniz. Bu sayede ancak haklarınızı anlar ve savunabilirsiniz.


Şimdi maaşlara zam oranları gündeme gelecek yıl sonu itibariyle. Fakat kimse vergi dilimlerine uygulanacak matrah dilim güncellemelerini gündeme getirmiyor. Asıl olması gereken bu dilimlerin doğru bir şekilde güncellenmesini de talep etmektir aksi durumda aldığınız zam oranı hakketiğinizin çok altında olacaktır.


Son olarak MTV de uygulanması gerken yeniden değerlenme oranı%36 iken %25 e indirildi. Bu da MTV 'de indirim şeklinde servis edildi. Hayır, %36 uygulanacak MTV zam oranı &25 olarak güncellendi. Sonuç olarak Türkçe çok önemli. Anlayın ve anlatınız.


Son olarak anlasak anlatsak ne değişiri demeyin, hayat sorgulayınca ve paylaşınca değerlidir.
Bozcada


Comments

Popular Posts