Tasarım Desenleri / Design Patterns


(English Version is included) 

Yazılımcılar bu yazının başlığını gördüğünde, "Acaba hangi tasarım deseni?" diye düşünmeye ve belki de merak etmeye başlayacaklardır. Bu yazımda, yazılım değil, bir hobiyle başlayan ve zamanla olgunlaşarak iş hayatımla nasıl iç içe geçtiğini gördüğüm bir alışkanlığın etkilerini anlatıyorum.


Her gün kürek çekmeye gidiyorum. Kulübümüz pazartesi günleri kapalı; yani eğer lodos yoksa, ben sabahları denizdeyim. Bu sporun en çok kullandığımız kısmı bacak kaslarımız. Burada bunun altını özellikle çizmek istiyorum.


Kürek, takım sporudur. Dört kişi çıkarsınız. En öndeki sporcu hamladır, yani botun temposunu belirler. Botta nereye oturursanız oturun, gücünüzü ve konsantrasyonunuzu ortaya koymalısınız. Evet, güçlü ve çevik olabilirsiniz ama doğru anda küreği suya batırmalı ve doğru zamanda çıkarmalısınız.


"Öne yavaş." Aceleye gerek yok; öne yavaş gelmelisiniz. Aksi takdirde, o hızlanma, ters dirençle karşılaşacak ve kürek yavaşlayacak, hatta uç kısmı bir kanca gibi sizi durduracak şekilde öne doğru batacaktır. Unutmayın, her yaptığınızın karşılığını alırsınız; yani doğru yapıp yapmadığınızın tam olarak sonucunu görürsünüz. A'dan Z'ye her şey kusursuz olmalı; yani teknik kurallar ve prosedürler tamamen uygulanmalı ve tekrar edilmeli.


Kondisyon da önemli; daha yarışlar var. Yarışlara katıldığımda nefesimin yetmediğini anlayınca koşmaya başladım. Sonra, biraz göbek yaptığımı fark ettim ve diyet hayatıma girdi.


Şimdi, çevik ve donanımlı bir şekilde kürek çekebiliyorum. Pes etmek isteyeceğiniz günler olacak; elleriniz nasırlanacak, belki hafif kanayacak, ayakkabılarınız ıslanacak, üşüyeceksiniz ya da çok terleyeceksiniz. Sahnedeki her şey sizi bekliyor olacak. Ama bir bakmışsınız, bir yıl geçmiş; yorulmadan ayaktasınız, iş yerinde esnemiyorsunuz ya da araba sürerken konsantre olabiliyorsunuz. Bu kürekteki konsantrasyon, her yerde kullanabileceğiniz yeni bir yetenek haline geliyor. Takım oyununa daha çok inanıyorsunuz; çünkü kürek çekerken gözlerinizle gördüğünüz bu, iş yerinde de olabileceğini ya da bir sosyal sorumluluk projesinde birlikte hareket ederek neler başarabileceğinizi biliyorsunuz.


Caddebostan sahilinde yürürken, ellerinizle işaret ettiğiniz botlardan birindeyim. Sizi izliyorum. Bu uzaktan hoş görünen sporda öğrenilecek çok şey var.


EN:

When developers see the title of this article, they might start thinking, "Which design pattern could this be about?" and perhaps even become curious. However, in this piece, I'm not talking about software, but rather the impact of a hobby that started casually and over time has become deeply intertwined with my professional life.

I go rowing every day. Our club is closed on Mondays, so if there's no southwesterly wind, you'll find me out at sea in the mornings. In rowing, the most used part of our body is our leg muscles, and I'd like to particularly emphasize this point.

Rowing is a team sport. You go out with four people. The athlete at the front is the pace-setter, meaning they set the tempo of the boat. No matter where you sit in the boat, you must put forth your strength and concentration. Yes, you might be strong and agile, but you need to dip the oar into the water at the right moment and lift it out just as precisely.

"Slow to the front." There's no need to rush; you should approach the front slowly. Otherwise, that acceleration will meet with reverse resistance, and the rowing will slow down, even causing the tip of the oar to sink forward like a hook, bringing you to a stop. Remember, you'll see the direct result of everything you do; you'll experience the exact outcome of whether you're doing it right or wrong. Everything from A to Z must be perfect, meaning all technical rules and procedures must be fully applied and repeated.

Conditioning is also important; there are still races ahead. When I realized I was running out of breath during races, I started to run. Then, noticing I had gained a bit of a belly, dieting entered my life.

Now, I can row agilely and with the right equipment. There will be days you'll want to give up; your hands will develop calluses, maybe even bleed a little, your shoes will get wet, you'll feel cold or sweat a lot. Everything awaits you on stage. But before you know it, a year has passed; you're standing without fatigue, not yawning at work, or while driving, you're able to concentrate. This concentration from rowing turns into a new skill you can use everywhere. You believe more in team play because you've seen it with your own eyes while rowing, knowing it can happen at work or in a social responsibility project.

Walking on Caddebostan beach, I watch from one of the boats you point out with your hands. There's so much to learn in this sport that seems so pleasant from afar.


Comments

Popular posts from this blog

Londra / London

Portekiz Yolculuğum

How to pre-install adblock to the cefsharp project